گوگل برای دامنه google.com چقدر پرداخت کرد؟

http://mkls.ir/R0E
گوگل

در واقع موسسان گوگل اولین کسانی بودند که دامنه مربوط را به نام خودشان ثبت کردند اما چند ماه پیش به دلیل بروز اشکالی در سرورهای گوگل، این دامنه به فروش گذاشته شد و جالب اینکه شخصی هم آن را خریداری کرد!

ماجرا از این قرار است که یک دانشجوی ساده (به نام سانمای ود) در سپتامبر گذشته در حال گشت و گذار در اینترنت بوده و به صورت اتفاقی متوجه می شود دامنه google.com برای فروش قرار داده شده است. او در ابتدا گمان نمی کرد بتواند معروف ترین دامنه جهان را خریداری کند اما در کمال تعجب تنها با چند کلیک و پرداخت ۱۲ دلار حق ثبت، google.com را به نام خود کرد. کمپانی گوگل درست یک دقیقه بعد متوجه بروز اشکالی در یکی از سیستم های خود شدند که باعث چنین اتفاقی شده بود و با برقراری ارتباط با جناب دانشجوی خوش شانس شرایط را به او توضیح دادند و سانمای ود نیز در حالیکه به خوبی می دانست مالکیت این دامنه متعلق به گوگل بوده و نباید دنبال دردسر باشد، شرایط بازگرداندن google.com را تائید کرد. اما گوگل به عنوان تشکر و در واقع بر اساس جوایزی که برای افراد کشف کننده باگ ها و مشکلات سیستمی گوگل تعیین شده مبلغی را به او پرداخت کرد که تا به امروز مقدار آن نامعلوم بود.

با این حال در گزارش امنیتی سال ۲۰۱۵ گوگل که همین هفته منتشر شده اعلام شد که جایزه در نظر گرفته برای سانمای ود مبلغ ۶۰۰۶٫۱۳ دلار (شش هزار و شش دلار و سیزده سنت) بوده است. حالا شاید بپرسید چرا چنین عدد عجیبی در نظر گرفته شده؟ کافی است که زاویه دید خودتان را تغییر دهید و مشاهده کنید که این عدد با کمی ارفاق به صورت GOOGLE در می آید! برنامه کشف حفره های امنیتی گوگل هر ساله به افرادی که بتوانند مشکلات ساختاری گوگل را کشف کرده و به آنها یادآوری کند مبلغی را به عنوان جایزه اختصاص می دهد. در سالا گذشته بیش از ۲ میلیون دلار به بیش از ۳۰۰ نفر در همین راستا پرداخت شده که تقریبا عدد ۶۰۰۰ دلار به ازای هر نفر را مشخص می کند.

نکته جالب تر درباره سانمای ود آن است که او اعلام کرد از همان ابتدا نیز با خریدن دامنه google.com به دنبال پول نبوده و به همین دلیل جایزه خود را به یک بنیاد آموزشی هندی اهدا کرد. گوگل نیز با فهمیدن این نکته جایزه وی را دو برابر کرد!

sakhtafzarmag

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *